май, 2019 ел
җомга

Бүген  Татарстан  Республикасы  Премьер  министры  урынбасары – Татарстан Республикасы  авыл  хуҗалыгы  һәм азык-төлек  министры  Марат  Әхмәтов  Татарстанның  Спас  районында  булды.   Марат  Әхмәтов белән  бергә  Спас  муниципаль районы  башлыгы    Камил  Нугаев  йөрде.

дүшәмбе

«Узган ел республикада авылда кече эшкуарларга грант ярдәме күләме шактый артты, ул 878 млн. сумга җитте. Бу - 353 млн. сумга, ягъни 2017 елга караганда 67,2%ка күбрәк», – дип сөйләде Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ришат Хәбипов.

2019 елның 5 - 7 февралендә  Татарстан  Республикасы Авыл хуҗалыгы  һәм азык-төлек  министрлыгы  ярдәмендә  Татарстанның  агробизнес кадрларын  яңадан  әзерләү  институты   базасында    «Яңа  эш  башлаучы    фермерларга  ярдәм», «Гаилә терлекчелек  фермаларын  үстерү», «Кооперацияне  үстерү»   программаларында  катнашучы  крестьян (фермер) хуҗалыклары  башлыклары  өчен  «Кече хуҗалыклар  шартларында  агробизнесны  нәтиҗәле  алып  бару» программасы  буенча  квалификация  күтәрү  курслары  уза.

шимбә

Бүген безнең рубриканың герое - Линькова(Васина) Клавдия Александровна - сугыш чорындагы ачлык елларында, һава шартларына карамастан, аның тырышлыгы белән көзге бодайдан рекордлы уңыш җыелган.

җомга

Бүген Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Илдус Габдрахманов Биектау районында «Казаньсельмаш» ҖЧҖ базасында республика агрохолдинглары һәм хуҗалыкларының оагрономнары, җитәкчеләре белән үсемлекләрне яклау чараларын һәм сыек ашламалар куллануның нәтиҗәлелеген арттыруның алдынгы технологияләре буенча киңәшмә уздырды.

дүшәмбе

Республикада өч муниципаль район тәүлеккә 200 тоннадан артык сөт җитештерәләр. Бу хакта Марат Әхмәтов Татарстан Республикасы Премьер министры урынбасары – Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә сөйләде.

җомга

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы илебезнең агросәнәгать комплексын кредитлау өокәсендә оператив мониторинг алып бара.

пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгында билбау көрәше буенча дөнья чемпионаты беренчелегенең чемпионнарын, призерларын һәм тренерларын бүләкләделәр. Чемпионнарны Татарстан Республикасының Билбау спорт көрәше Федерациясе Президенты, Татарстан Республикасы Премьер министры урынбасары – Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Әхмәтов бүләкләде. Чарада шулай ук Федерациянең башкарма директоры, Билбау көрәшенең халыкара федерациясе генераль секретаре Хәбир Хәбибуллин катнашты.

Бүген машина белән сыер саву операторы дип үзгәртелгән сыер савучы һөнәре күпләр өчен гап-гади кебек тоелса да, элегрәк алар турында кинофильмнар төшергәннәр, алсу битле, косынка бәйләгән кызлар турында җырлар җырлаганнар, шигырьләр чыгарганнар. Әмма шуның белән романтика тәмамлана. Аларның эш көне иртә таңнан башлана һәм ул бик четерекле һәм авыр. Нәкъ менә шундый гап-гади, кыенлыклардан курыкмый һәм озак еллар илебез иминлеге өчен фидакарь хезмәт иткән кешеләр турында язабыз без “Хезмәт кешеләре” дигән рубрикада.

чәршәмбе

Казан дәүләт аграр университеты ФДБМУнең «Механизация институты» базасында бу көннәрдә республиканың инженер-техник кадрларының квалификациясен күтәрү буенча ел саен үткәрелә торган курслар эшли башлады.