апрель, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Быел Татарстан аграрийлары 70 мең тонна ташламалы дизель ягулыгы алачак. Аграрийлардан гаризалар кабул итү һәм килешүләр төзү башланды инде, ә тәэмин итү 2021 елның 16 апреленнән башлана. Барлык документлар racin.ru сайтында электрон рәвештә рәсмиләштерелә.

апрель, 2021 ел
сишәмбе

Татарстан аграрийлары көзге культураларны тукландыру буенча актив эш алып баруны дәвам итәләр. Бүгенге көнгә Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының оператив белешмәләреннән күренгәнчә, кырларга Азнакай, Аксубай, Сарман һәм Ютазы районнары игенчеләре чыкты.

октябрь, 2020 ел
дүшәмбе

Зәй районы аграрийлары шикәр чөгендерен җыюны төгәлләделәр. Татлы тамыр җыюга 12 августта керешкәннәр иде. 9101 гектар мәйданда 442,5 мең тонна чөгендер җыеп алдылар, уңдырышлылык - 486 ц/га. Кырларда «Ропа Тигр» маркалы 12 чөгендер җыю комбайны һәм 3 «Ропа Маус» чөгендер төягече эшләде.

август, 2020 ел
сишәмбе

«Хузангай» хуҗалыгы базасында «Чистай» халык предприятиесендә бөртеклеләрне урып-җыюда тәҗрибәле игенчеләр белән беррәттән яшь егетләр дә эшли. Алар арасында 18 яшьлек Ранил Сираҗетдинов та бар.

июль, 2020 ел

Бу  хакта  бүген  Буа районында  узган    семинар-киңәшмәдә сөйләштеләр.

Татарстан Республикасы  авыл  хуҗалыгы  һәм азык-төлек  министры  урынбасары   Илдус  Габдрахманов катнашындагы  семинар Буа  районының  “Кыят” ААҖ территориясендә узды.

Россия Федерациясендә үзйөрешле, тагылма һәм асылмалы сиптергечләр, су ташу һәм эретмә әзерләү машиналары, минераль һәм органик ашламалар сиптергечләре җитештерүче "Казансельмаш" (Казан авыл хуҗалыгы машиналары заводы) бер урында гына тормый һәм үз мөмкинлекләрен киңәйтә.

сишәмбе

Бүген Арча сорт сынау участогы базасында «Татарстан Республикасы чәчүлек җирләренең уңдырышлылыгын арттыру буенча төп чаралар» темасына Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров катнашында семинар узды.

дүшәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров видеоконференцэлемтә режимында республиканың икмәк кабул итү предприятиеләре һәм элеваторлары җитәкчеләре белән очрашты.

шимбә

Агымдагы елның 5 аенда хуҗалыкларның барлык категорияләре буенча тулаем продукция күләме 77,1 млрд. сум тәшкил итте, ягъни узган ел дәрәҗәсенә карата 101,5%. Акчалата керем 7% ка арткан һәм 40,6 млрд. сум тәшкил итте.  Бүген бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан  Республикасы  Премьер  министры  урынбасары – Татарстан Республикасы  авыл  хуҗалыгы  һәм азык-төлек  министры Марат Җәббаров  хәбәр итте.

июнь, 2020 ел
сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгында авыл хуҗалыгы предприятиеләре тарафыннан республиканың дәүләт архивына документлар тапшыру буенча киңәшмә узды. Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров, Татарстан Республикасының Архив эше буенча Дәүләт комитеты рәисе Гөлнара Габдрахманова, "Татарстан Республикасы Дәүләт архивы" ДБУнең комплектлау һәм белешмә-эзләү системалары буенча директор урынбасары Гүзәл Илдарханова-Балчыклы, республика авыл хуҗалыгы предприятиеләре вәкилләре һәм башка җаваплы затлар катнашты.