май, 2021 ел
җомга

Без һәр атнада Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы ярдәме белән авылда үзләрен эшен үстерүче кешеләр, гаилә фермалары һәм аякта нык торучы һәм яраткан эшләре белән шөгыльләнүче яшь эшкуарлар турында язабыз. Шундыйларның берсе – Зәй районыннан Мөхәммәтҗановлар гаиләсе.

май, 2021 ел
чәршәмбе

Бүген Кама Тамагы районында авыл халкының эшлекле активлыгын арттыру мәсьәләләре буенча зона семинар-киңәшмәсе узды. Эшкуарлыкны үстерүгә ярдәм итү мәсьәләләре буенча фикер алышуда Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров, район һәм авыл җирлекләре башлыклары, шәхси ярдәмче хуҗалыклар һәм гаилә фермалары җитәкчеләре, фермер ассоциацияләре, кулланучылар җәмгыятьләре һәм республиканың авыл хуҗалыгы кооперативлары вәкилләре катнашты.

апрель, 2021 ел
сишәмбе

Авыл халкы өчен эшләрнең кызган чагы:сезонлы үстерү өчен яшь кош-корт сатып алу вакыты җитте.

гыйнвар, 2021 ел
сишәмбе

Татарстан Республикасы Фәннәр академиясендә Татарстан Республикасында фермер хәрәкәтенең утыз еллыгына багышланган фәнни-гамәли конференция узды.

гыйнвар, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Республика дәүләт ярдәме программаларыннан файдаланып, алар үзләренең авыл хуҗалыгы җитештерүен киңәйтәләр. Өстәвенә, зур агрофирмалар арасында да, зур булмаган фермер хуҗалыклары арасында да үрнәк мисаллар бар.

декабрь, 2020 ел
пәнҗешәмбе

Иске Исәк авылындагы сулык карплар, веслонослар һәм толстолобиклар торагына әверелде. Быел җәй Бөгелмә эшкуары Эдуард Әхмәтсафин сулыкка 7 тонна балык маймычлары җибәргән.

декабрь, 2020 ел
сишәмбе

Без атна саен, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы ярдәме белән авылда үз бизнесын ачып, аякларында нык тотучы һәм киләчәккә зур ышаныч белән караучы кешеләр турында язабыз. Мөслим районында бөтенләй уникаль тәҗрибә тупланган. Анда яңа эш башлаучы эшкуарлар һәм шәхси ярдәмче хуҗалыклар казларны "арендага" алырга һәм үз көчләрен фермер ролендә сынап карарга мөмкин.

октябрь, 2020 ел
дүшәмбе

Казанда узган шимбәдә узган чираттагы авыл хуҗалыгы ярминкәсендә өлкәннәрне пироглар, кондитер эшләнмәләре һәм кайнар чәй белән бушлай сыйладылар.

сентябрь, 2020 ел
шимбә

Бүген Казанда, Чаллыда, Түбән Камада һәм Зеленодольск районында Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы тарафыннан оештырылган авыл хуҗалыгы продукциясен сату ярминкәләре узды. Товарларны  һәм продуктларны Аксубай, Әлки, Алексеевск, Әтнә, Чүпрәле, Мамадыш, Яңа Чишмә, Нурлат, Питрәч, Саба һәм Тәтеш районнарыннан, шулай ук АПК предприятиеләреннән авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләре алып килделәр. Ярминкә мәйданчыкларына авыл халкы гына түгел, шәһәр халкы да яратып өлгергән автолавкалар  килде.

август, 2020 ел
пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы авылда кече һәм урта бизнесны үстерүгә зур игътибар бирә. Һәр атнада  без авылда үз эшләрен ачып, яраткан эшләре белән шөгыльләнүче һәм аякларында нык торучы кешеләр  турында язабыз. Шундыйларның берсе -Тукай районының Яңа Бүләк авылыннан Илмир Сәгытъдинов. 2019 елда ул «2017-2020 елларга Татарстан Республикасында эш башлаучы фермерларга ярдәм итү» программасы буенча 1,5 млн.сум күләмендә Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы грантын ала.