Татарстанда авыл халкының эшлекле активлыгын арттыру һәм кече хуҗалыкларны үстерү буенча зона семинар-киңәшмәләре башланды

2021 елның 12 мае, чәршәмбе

Бүген Кама Тамагы районында авыл халкының эшлекле активлыгын арттыру мәсьәләләре буенча зона семинар-киңәшмәсе узды. Эшкуарлыкны үстерүгә ярдәм итү мәсьәләләре буенча фикер алышуда Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров, район һәм авыл җирлекләре башлыклары, шәхси ярдәмче хуҗалыклар һәм гаилә фермалары җитәкчеләре, фермер ассоциацияләре, кулланучылар җәмгыятьләре һәм республиканың авыл хуҗалыгы кооперативлары вәкилләре катнашты.

Авыл халкының эшлекле активлыгын арттыруга юнәлдерелгән зона киңәшмәләре 2009 елдан башлап үткәрелә. Аграр сектор белгечләренең игътибар үзәгендә авылның үсешен билгели торган факторлар булды, болар:илкүләм проектларны гамәлгә ашыру һәм “2020-2025 елларда авыл территорияләрен комплекслы үстерү” яңа дәүләт программасын гамәлгә ашыру аша авылның социаль-мәдәни инфраструктурасын яхшырту, авыл халкын эш белән тәэмин итү, авыл хезмәтенең югары табышлылыгын тәэмин итү, авыл хуҗалыгы предприятиеләрендә терлекчелек һәм азык базасын саклап калу, югары уку йортлары кадрларын әзерләү һәм авылга белгечләр җибәрү.

Быел район активы белән очрашулар "кара-каршы сөйләшү" форматында уза. Һәр катнашучының үз соравын бирү яки актуаль проблеманы күтәрү мөмкинлеге бар, чөнки семинарларда профильле министрлыклар һәм ведомстволар җитәкчеләре, банклар вәкилләре һәм муниципалитетлар башлыклары катнаша. Аралашу форматы шулай ук тәҗрибә уртаклашырга һәм республикада хуҗалыкны оештыру һәм алып баруның иң яхшы тәҗрибәләре белән танышырга мөмкинлек бирә.

Зона киңәшмәсендә катнашучылар утырыш башланыр алдыннан "Кама виноград бакчасы"нда булдылар, анда теплицалар төзү буенча кызу эш бара. Азат Ялалетдинов әйтүенчә, виноград үсентеләрен 2016 елда утыртканнар, ә 2018 елда инде беренче уңыш җыйганнар һәм виноград үстерү буенча бизнес-проектны гамәлгә ашыру өчен Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының 1,5 млн.сумлык грантын отканнар.

Кама Тамагы фермерларының тәҗрибәсен уртаклашу, хуҗалыклар эшен оештыручы һәм алып баручы буенча иң яхшы практиклар белән махсус оештырылган күргәзмәдә танышырга мөмкин иде.

"Аксолит" ҖЧҖ, "Императорский питомник" ҖЧҖ, "Камамбер" ҖЧҖ, "Кече Мәрәтхуҗа" авыл хуҗалыгы җитештерү кооперативы үз продукцияләрен тәкъдим иттеләр.

Пленар утырыш кысаларында Кама Тамагы зонасы фермер хуҗалыкларының эш нәтиҗәләре турында җентекләп фикер алыштылар.

“Бүген кече хуҗалыкларны үстерү мәсьәләләре буенча ел саен очрашулар сериясе яңартыла. Кама Тамагы районын сайлап алу да очраклы түгел. Хәзер биредә көчле инвестор - «Август» компаниясе эшли. Инвестор үз күнекмәләрен куллана ала. Бик күп авыл хуҗалыгы биналары бушатыла. Аларны актив авыл халкына тапшыру районда, бигрәк тә авыл хуҗалыгында кече һәм урта бизнесны ачарга ярдәм итәчәк”, - дип билгеләп үтте Марат Җәббаров.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы авылда эшлекле активлыкка ярдәм итү буенча системалы эш алып бара. Министр бу эшнең ничек оештырылуы турында сөйләде.

“2020 елда авыл хуҗалыгы продукциясе үсеше 4%ка артты. Шул ук вакытта тулаем җитештерүдә кече хуҗалыклар өлеше 50% тәшкил итә. Бер ел элек тә, хәзер дә иң югары үсешне фермер хуҗалыклары тәэмин иткән, шәхси ярдәмче хуҗалыклар азрак арткан”, - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы башлыгы.

Вице-премьер фермерларны сәүдә базарларына чыгару өчен авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерүгә зур игътибар бирергә кирәклеген искәртте. Бу бигрәк тә авыл хуҗалыгы продукциясен турыдан-туры җитештерүчеләрдән алучы кече кооперативларга кагыла. Фермерларга продукцияләрен базарга илтү өчен вакыт та, акча да тотарга кирәкми.

Бүгенге көндә республикада 302 кооператив бар, шуларның 156сы тулы көчкә эшли. Бер ел эчендә кооператив әгъзалары саны 3 меңгә якынлашты, табыш 2,5 мәртәбәгә арткан.

Үз чыгышында Марат Җәббаров Зеленодольск районы Айсберг кооперативы рәисе Илдар Ситдыйковның җиләк-җимеш юнәлеше буенча кооператив әгъзаларын берләштерү тәҗрибәсе турында сөйләде. Аның КФХсында беренче җиләк кыры 2012 елда барлыкка килә. 1 гектарда 3 млн. сумлык диярлек җиләк алу мөмкинлеге күпләрне кызыксындырды. Яңгырдан соң үсеп чыккан гөмбәләр кебек җиләкче-фермерлар барлыкка килде. Алар бүген йөздән артык. Ул 50 фермерны берләштерелгән тулы бер җиләк кластерын булдырырга ярдәм итте.

Мини-фермалар төзү программасына да авыл халкында ихтыяҗ зур. 2015 елдан бирле әлеге программада катнашучылар сыерлар санын 7 мең башка арттырганнар. Субсидияләр бирү шартлары саклана. Ферма төзеп, сыерларның баш санын тагын 3 башка арттырырга йөкләмә алган кеше 200 мең сум күләмендә субсидия ала. Сыерларның баш санын тагын 5 башка арттырырга йөкләмә ала икән, 400 мең сум күләмендә субсидия ала. Мәсәлән, Буа районының Боерган авылыннан фермер Иршат Гайнетдинов 2016 елда дәүләт ярдәме белән мини-ферма төзегән. Хәзер аның хуҗалыгында 15 сыер бар. 2020 елда ул 1,5 млн. сумлык 73 тонна сөт саткан.

Утырышта сөткә бәяләр мәсьәләсе кабат күтәрелде. “Тәтеш районында «Тәтеш» экопродукты кооперативында сөтне дәүләт ярдәменнән башка 23 сумга диярлек сатып алалар. Бәяләр үз кулларыгызда кулда”, - диде министр.

Чара «Иң яхшы авыл җирлеге, КФХ, кооператив» конкурсларында җиңүчеләрне бүләкләү белән тәмамланды.