Авыл хуҗалыгында эшкуарлык сәләте атасы гыйлемнәре һәм тәҗрибәсе буенча

2024 елның 13 августы, сишәмбе

Хәйретдинов Марс Марсель улы Татарстан Республикасының Чүпрәле районы Мочәли авылында туып үскән. Казан инновация университетында кунакханә эше юнәлеше буенча белем алган. Язмыш җилләре аның тормышын авыл хуҗалыгына бәйли, чөнки аның гаиләсе, аерым алганда, әтисе, бөтен гомерен нәкъ менә шушы эшкә багышлаган.

«Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проектының «Кече һәм урта эшкуарлык субъектлары акселерациясе» федераль проектында шәхси эшкуар грант отып, 1,5 млн. сумлык авыл хуҗалыгы техникасы һәм җайланмалары сатып алган.

Аннары, үз көчен һәм бәрәңге игү агрегатын берләштереп, 2022 елда Марс Марсель улы 10 гектар җир эшкәртә.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының грант конкурсы ярдәмендә эшкуар склад хуҗалыгыннан бәрәңге сайлау һәм алу өчен җыйгыч-җайланма сатып алган.

Киләчәктә Марс Марсель улы республиканың авыл хуҗалыгы тармагын үстерергә һәм Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы үткәрә торган конкурсларда актив катнашырга уйлый. Шәхси эшкуар үсемлекчелек тармагында үз эшен киңәйтергә һәм, өстәмә эш итеп, бодай һәм солы үстерергә җыена.