Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгында Россия авыл хуҗалыгы күзәтчелеге һәм Ветеринария идарәсе эшенең әһәмиятен ассызыкладылар

2019 елның 24 октябре, пәнҗешәмбе

24 октябрьдә Татарстан  Республикасы Авыл хуҗалыгы  һәм азык-төлек  министрлыгында Россия  авыл  хуҗалыгы  күзәтчелеге Татарстан  Республикасы идарәсенең  һәм Татарстан  Республикасы Министрлар Кабинеты Баш ветеринария   идарәсенең агымдагы  елның  III кварталында хокук  куллану  практикасы  нәтиҗәләре  буенча  уртак  гавами  тыңлаулар  узды.   Чарада  Татарстан Республикасы  авыл  хуҗалыгы  һәм азык-төлек  министрының  беренче   урынбасары      Наил  Залаков катнашты.

Министрның  беренче  урынбасары  авыл  хуҗалыгы  җитештерүчеләренең  эшчәнлеген  камилләштерү  өчен  контроль-күзәтчелек  органнары  эшенең әһәмиятен  ассызыклап  узды һәм республиканы азык-төлек белән  тәэмин  итү  һәм  аның азык-төлек  һәм биологик  иминлеген  булдыру өчен  барлык оешмаларның  уртак  эшләвенә игътибар бирү  зарурлыгына  басым  ясады.    «Республика халкының  иминлеге  күпчелек  очракта  бу  хезмәтләрнең  нәтиҗәле  эшләвенә,  аларның даими  контрольлек  итүенә  бәйле», - диде    Наил  Залаков.

Алда  торган  бурычлар  турында  сөйләгәндә,  Наил Залаков төп  бурычлар  буларак түбәндәгеләрне  билгеләде:   дәүләт ветеринария  һәм   фитосанитария  күзәтчелеге, орлыкчылык  өлкәсендә күзәтчелек  һәм  җиргә  күзәтчелек.

«Быел  Татарстан 150  мең  тоннага  якын  бөртекле  ашлык  продукциясе,   157 мең  тоннадан  артык терлекчелек  продукциясен  экспортлады. Карантин  фитосанитар һәм ветеринария  таләпләренә,  шулай  ук ашлык һәм азык-төлек  продукциясе сыйфатына һәм иминлегенә   импортер-илләр куя  торган  таләпләргә туры  килми  торган  ашлык  һәм  терлекчелек  продукциясе партиясен экспортка  чыгаруны  булдырмау  буенча  барлык  чараларны  күрергә кирәк», - диде  министрның  беренче  урынбасары.

Наил  Залаков шулай  ук  2020  ел уңышы  орлыклык  материалның  ни дәрәҗәдә сыйфатлы  булуына һәм аның  нинди шартларда  саклануына    бәйле  булуын  искәртте.   Бу  юнәлештә  бик  җитди эш  башкарылырга  тиеш,  диде  ул.

2019 елда  Россия  Федерациясендә африка дуңгнызлар  чумасы  буенча  катлаулы эпизоотик  вәзгыятьне  дә  Министрлык  вәкиле  игътибарсыз калдырмады.    «Бүгенге  көнгә Россиянең  13 төбәгендә АЧС үтеп  кергән  очраклар  теркәлгән, бу  йорт дуңгызлары,  шулай  кабан  дуңгызлары  арасында  да  бар, барысы  - 108 очрак: йорт дуңгызлары  арасында - 75 осрак,   кабан дуңгызлары  арасында  - 33 очрак. Бүгенге  көндә  африка дуңгызлар  чумасы  буенча    республикада  иминлек,  әмма  без  игътибарны  киметергә  тиеш түге,  чөнки  күрше  өлкәләрдә  үк  бу  авыруның  теркәлгән  очраклары  бар», - дип  кисәтте Наил Залаков.

Моннан  тыш,  министрның  беренче  урынбасары  файдаланылмый  ятучы  авыл  хуҗалыгы җирләре һәм  аларны  әйләнешкә  кертү  мәсьәләсенең  кискен булуын  да  искә  алды,  бу  мәсьәләнең  Татарстан  Республикасы  Президентының  һәм Татарстан  Республикасы Авыл хуҗалыгы  һәм азык-төлек  министрлыгының контролендә  булуын  искәртте ул.   Бу  эш, һәр  район  алдында  торган бурычларның  өстенлеге  исәпкә  алынып,  аларның  һәркайсында  индивидуаль  хәл  ителергә тиеш.