май, 2021 ел
сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров, министр урынбасарлары Илдус Габдрахманов һәм Рафаэль Фәттахов эш сәфәре белән Минзәлә районында булдылар, анда район кырларында язгы кыр эшләренең барышы белән таныштылар һәм "Минзәлә" ОСП һәм "Камский бекон" ҖЧҖ сөтчелек комплекслары төзелешен бәяләделәр. Алар белән бергә район башлыгы Айдар Сәлахов йөрде.

апрель, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Бу хакта Минзәлә районында «Сыйфатлы азык һәм ныклы азык базасы -хайваннарның югары продуктивлыгы нигезе» дигән зона семинар-киңәшмәсе барышында хәбәр иттеләр. Чарада Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ленар Гарипов, Минзәлә районы башлыгы Айдар Сәлахов, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Терлекчелектә нәсел эше буенча баш дәүләт авыл хуҗалыгы идарәсе башлыгы урынбасары Гелүс Баязитов һәм башка җаваплы затлар катнашты.

март, 2021 ел
сишәмбе

Яшь бозауны тиешенчә ашату - җиңел эш түгел. Мондый очракта бозауларны эчерү өчен ярдәмгә махсус сөт таксилары килә, бу исә бозауларны ашату процессын шактый җиңеләйтә. Мондый җайланмалар Минзәлә районында «Кама Беконы» ҖЧҖенең сөт фермаларында бар.

март, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Минзәлә районының Балтай авылында «Камский бекон» ҖЧҖенең сөт-товар фермасын техник яктан яңарттылар. 2020 елда 1,2 млрд. сум күләмендә инвестицияләр кертелде.

февраль, 2021 ел
шимбә

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров Минзәлә районының Балтач авылында яңартылган фермада булды. Терлекчелек комплексы эшчәнлеге белән аны «Кама Беконы» җитәкчесе Илдар Галәветдинов таныштырды. Министрга предприятиенең эшчәнлеге һәм савым сыерлары өчен эре комплекс төзүгә әзерлекнең барышы турында сөйләделәр. Яңа инвестор Балтач комплексына 1,2 млрд сум кертем ясаган инде. Дания һәм Эстониядән нәселле таналар сатып алынган, ферма модернизацияләнгән, яңа җайланмалар урнаштырылган. Нәселле таналар көнгә 28-30 кг кадәр сөт бирә. Инвестор фермаларында 86 кеше эшли, уртача хезмәт хакы 36 мең сум тәшкил итә. Объект 2 этапта:2021-2023 елларда төзеләчәк, инвестицияләрнең гомуми күләме 3,3 млрд. сум булачак.

гыйнвар, 2021 ел
чәршәмбе

Атна саен без, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы ярдәме белән авылда үз эшен ачып, аны үстерүче кешеләр, гаилә фермалары, аякта нык торучы һәм яраткан эшләре белән шөгыльләнүче яшь эшкуарлар турында язабыз. Шундыйларның берсе - Минзәлә районының Иске Мунча авылыннан Рәвгать Ханов.