сишәмбе

Тәтеш элеваторы быел беренче тапкыр чит илгә ашлык төяп озатты - Иран Ислам Республикасына 18 мең тонна арпа китте. Аны 8 елга корабына төяп җибәрделәр.

җомга

Республикада чәчү кампаниясенә беренчеләрдән булып Питрәч, Лениногорск, Тукай, Балык Бистәсе, Бөгелмә һәм Сарман районнары игенчеләре кереште.

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров эш сәфәре белән Тәтеш районында булды. Аның белән бергә район башлыгы Рәмис Сафиуллов йөрде. Сәфәрнең максаты - районның агросәнәгать секторының үсешен өйрәнү иде.

пәнҗешәмбе

Актаныш районының «Әнәк» агрофирмасының Иске Айман бүлекчәсендә 15 мең тонна ашлык сыйдырышлы яңа элеватор файдалануга тапшырылды. Тантаналы ачылышта Татарстан Республикасы Президенты Аппараты Җитәкчесе Әсгать Сәфәров, «Челтәр компаниясе» генераль директоры Илшат Фәрдиев, район башлыгы Энгель Фәттахов, Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрының беренче урынбасары Наил Залаков һәм башка җаваплы затлар катнашты.

“2020 елның беренче яртыеллык йомгаклары буенча, ЕАЭС илләре буенча белешмәләрне исәпкә алып, Россия 13 млрд.доллардан артык суммада АПК продукциясен тышкы базарларга чыгарды. Бу, узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда, 2 млрд долларга яки 18 %ка күбрәк”, - дип белдерде Хөкүмәт Рәисе урынбасары Виктория Абрамченко.

Биектау районында эре мөгезле терлекләрне ясалма орлыкландыру буенча технологларның 42 нче республика конкурсы, шулай ук зоотехник-селекционерларның  3 нче   конкурсы узды. Чарада Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ленар Гарипов, Биектау районы башлыгы Рөстәм Кәлимуллин, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Терлекчелектә нәсел эше буенча баш дәүләт авыл хуҗалыгы идарәсе башлыгы Ришат Зарипов, «Элита» ДНП(ГПП) АҖ генераль директоры Фәннур Зарипов, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы Алмаз Хисаметдинов һәм башка җаваплы затлар катнашты.