Татарстанда бик зур терлекчелек комплексы файдалануга тапшырылды

2024 елның 8 августы, пәнҗешәмбе

Россиянең иң зур сөт холдингы «ЭкоНива» дәүләт корпорациясе Татарстан Республикасы Бөгелмә муниципаль районында Наратлы авылы янында урнашкан «Наратлы» терлекчелек комплексын файдалануга тапшырды. Проектка 4,5 млрд сум чамасы инвестицияләр кертелгән, финанс партнеры булып Россельхозбанк эш иткән.

Комплекс инфраструктурасына дүрт сыер абзары, бозау абзарлары, яшь терлекләр тоту мәйданчыклары, азык склады, санүткәргеч, «Карусель» җайланмасы белән саву залы керә. Проект 3550 сыер һәм сөт токымыннан булган 5100 баш яшь терлек тотуга исәпләнгән. Комплексның сөт җитештерү куәте тәүлеккә 120 тонна тәшкил итә. Предприятиедә 175 эш урыны булдырылган.

«Наратлы» терлекчелек комплексында күп сөтле голштин токымыннан булган сыерлар тотыла. Предприятие инде нәсел репродукторы статусын алган һәм аграрийларның ихтыяҗларын тәэмин итү өчен нәселле терлекләр үрчетү белән шөгыльләнә. «Наратлы» комплексыннан нәселле таналар «ЭкоНива» дәүләт корпорациясенең башка хуҗалыкларына да җибәреләчәк, шулай ук чит предприятиеләргә дә сатылачак, шул исәптән электрон аукционнар механизмы аша да.

“Без Татарстанда – сөт җитештерү лидерында эшләвебезгә шат - һәм республиканың рекордлы күрсәткечләренә үз өлешебезне кертергә телибез. Моннан тыш, «Наратлы» комплексын файдалануга тапшыру Бөгелмә районының социаль-икътисадый үсеше өчен дә зур әһәмияткә ия. Үзебезнең агросекторның әйдәп баручы уенчылары проектлары белән беррәттән, ул биредә оеша торган күләмле авыл хуҗалыгы кластерының бер өлеше булачак. Бу анда катнашучыларга максималь синергетик нәтиҗә бирәчәк, ә кешеләргә авылда эшләү һәм яшәү өчен уңайлы шартлар тәэмин итәргә мөмкинлек тудырачак”, – диде «ЭкоНива» дәүләт корпорациясе президенты Штефан Дюрр.

Исегезгә төшерәбез, бу атнада комплекска Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов та килеп киткән иде.