Россельхозбанк 2022 елда Татарстанның агросәнәгать комплексына 23 млрд сумга якын ярдәм күрсәтте

2023 елның 13 гыйнвары, җомга

Россельхозбанк 2022 елда Татарстан Республикасы агросәнәгать комплексына 23 млрд сумга якын акча бирде, бу узган ел белән чагыштырганда 2 млрд сумга күбрәк. Шуның 19 млрд сумнан артыгын клиентлар сезонлы эшләрне финанслауга юнәлттеләр.
Ташламалы кредитлау кысаларында Россельхозбанкның Татарстан филиалы 21,4 млрд сум бирде, бу узган ел белән чагыштырганда 9 процентка күбрәк. Шуның 2,4 млрд сумы кече хуҗалыкларга  бирелде. Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының 2022 елның 1 декабренә булган  белешмәләр буенча, Россельхозбанк кыска сроклы ташламалы кредитлау программасын гамәлгә ашыру буенча төбәктә алдынгы позициядә тора. Филиалның төбәк базарындагы өлеше 45% тәшкил итә, шул исәптән кече  хуҗалыкларга кредитлар бирү  буенча – 57%.
“Аграрийларга ярдәм итүне  без һәрвакыт өстен куябыз. 2022 елда банк 5%ка  кадәр ставка белән сезонлы эшләргә ташламалы кредитлар бирүне дәвам итте, нәтиҗәдә, агросәнәгать комплексы предприятиеләре һәм фермерлар сезонлы кыр эшләрен вакытында башкарып чыга алдылар”, – дип билгеләп үтте Россельхозбанкның Татарстан төбәк филиалы директоры Ләлә Кудерметова.
Нигездә, аграрийлар акчаларны ягулык-майлау материаллары, орлыклар, ашламалар, запчастьләр, терлек азыгы сатып алуга юнәлттеләр.