Татарстан яраткан брендлары өчен тавыш бирә!

2021 елның 12 октябре, сишәмбе

Татар чәе - сәламәтлек өчен файдалы эчемлек, аны системалы рәвештә куллану иммунитетны ныгытырга мөмкинлек бирә. Аның составына керүче үләннәр организмга уңай йогынты ясый, аны чистарта, организмның эшләвен нормальләштерә.

Татар чәе шунысы  белән аерылып  тора, чәй  өчен җиләк-җимеш һәм   үләннәр Татарстанның уникаль эко-районнарында кулдан җыела, шуның  белән аларның  бөтен  файдасы  сакланып  кала.   Көньяк далалар  үләннәренең һәм төньяк урманнар  чәчәкләренең хуш исләре  җыелмасы     республиканың уникаль табигатендә тупланган. Чәйнең төп уникальлеге һәм үзенчәлеге - татар купажы. Аның  составында -  бөтнек, хуш  исле мәтрүшкә, сары  мәтрүшкә, юкә чәчәкләре һәм гөлҗимеш җиләге, ә нигезен әле  безгә кадәр  Идел буена монголлар  алып  килгән  бөртекле һинд чәе тәшкил итә.

Татар чәе - сәламәтлек өчен файдалы эчемлек, аны системалы куллану иммунитетны ныгытырга мөмкинлек бирә. Аның составына керүче үләннәр организмга яхшы тәэсир итә, аны чистарта, организмның эшен нормальләштерә.

Татар чәйенең җиләк-җимеш һәм чәй өчен үләннәр Татарстанның уникаль эко-районнарында кулдан җыюы белән аерылып торуы белән аерылып тора. Көньяк далаларның һәм Төньяк урманнарның чәчәкләренең ароматы республиканың уникаль табигатендә яраша. Чәйнең төп уникальлеге һәм үзенчәлеге-татар купажы. Аңа балалар, хайваннар, җәнлекләр, юкә һәм гөлҗимеш керә.

Әлегә кадәр бер генә милли бәйрәм дә хуш исле чәйсез үтми. Чәй  бөртекләре куе кызыл төстә булып  пешә,   эчемлек   кайнар килеш пастила, бал, шикәр кабып эчелә.  Чәйнең тәмен  йомшарту  өчен аны  сөт  белән  эчәләр. Безнең көннәргә кадәр элек-электән сакланып калган тагын бер үзенчәлеге – чәйне махсус кечкенә савыттан - «чынаяк»тан  эчү.

Татар чәе «Россия тәмнәре» төбәк азык-төлек брендларының илкүләм конкурсында катнаша. Һәр кеше 20 октябрьдән 7 ноябрьгә кадәр төрле 3 төбәктән 1 брендны  хуплый  ала.  Үзегезгә ошаган  тәмле  ризыклар  өчен   https://russiantastes.ru сайтында тавыш бирегез!  Әйдәгез, безнең тәмле ризыкларны бөтен  Россия   белсен!