«Ат көне» кунаклар көтә

2024 елның 4 октябре, җомга

Бу шимбәдә 5 октябрьдә Арча муниципаль районында гадәттәге «Ат көне» ат спорты бәйрәме узачак. Чара 2015 елдан бирле Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы, Татарстан Республикасы Атчылык һәм ат спорты федерациясе, "Татмелиорация" траст компаниясе" ААҖ һәм Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе белән берлектә үткәрелә.

Ат спорты фестивале кысаларында ат чабышлары, атлар катнашында милли конкурслар, шулай ук 160, 120, 100, 80 һәм 40 км дистанциядә ат чабышлары буенча иң зур ярышларның берсе узачак.

Республикада 160 км дистанциягә йөгерү буенча Россия Кубогын уздыру планлаштырыла, ул Татарстан Республикасы Спорт министрлыгының һәм Россия Федерациясе Ат спорты федерациясенең бердәм календарь планына кертелгән. Ярышларга Карачай-Черкес һәм Кабарда-Балкар республикаларыннан, Төмән, Пенза, Липецк, Оренбург, Самара һәм Саратов өлкәләреннән, Мәскәү арты, Мәскәү һәм Санкт-Петербург шәһәрләреннән спортчылар, шулай ук Татарстан Республикасы районнарыннан спортчылар киләчәк.

Чара кысаларында шулай ук «Иң матур арба», «Иң тиз йөкче», «Авыл снайперы», «Туймас тамак-Обжора» һәм «Кымызмән» конкурслары да узачак.

Барлык кунакларны да призлар белән кызыклы конкурслар һәм татар эстрадасы йолдызлары концерты көтә.

Чара 2024 елның 5 октябрендә 11:00 сәгатьтә башлана. Үткәрү урыны: Арча муниципаль районы, Яңа Кырлай авылы.