Татарстанда җиләк культураларын һәм үсемлек чималын әзерләү һәм эшкәртү үзәкләре булачак

2021 елның 10 июне, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы, кече һәм урта эшкуарлык корпорациясе, МСП Банк, Татарстан Республикасы Кулланучылар кооперациясе оешмалары берлеге һәм Үсемлек чималын җитештерүчеләрнең һәм эшкәртүчеләрнең тармак берлеге җиләк культураларын, үсемлек чималын әзерләүне һәм эшкәртүне үстерү турында юл картасын имзаладылар. Проектны "Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге" ДБУ алып барачак. Алар актив авыл халкын җәлеп итү буенча эшләрне оештырачаклар, бизнес-планнар әзерләүдә һәм алга таба эшкуарлар эшчәнлегенә булышлык күрсәтәчәкләр.

Чаралар кысаларында үсемлек чималын үстерү, әзерләү һәм эшкәртү буенча республика программасы эшләнәчәк. Юл картасы Татарстан җитештерүчеләренә займнар һәм кредит-гарантия һәм лизинг ярдәме алганда өстенлеккә ия булырга мөмкинлек бирәчәк. Килешү кысаларында кече һәм урта эшкуарлык корпорациясе эшкуарларга экспорт белән тәэмин итүне оештыруда ярдәм итәчәк һәм кече хуҗалыклар өчен дару үләннәре үстерү буенча типлаштырылган әзер карар кабул итәчәк. Мәсәлән, Лаеш районының «Заготовитель» авыл хуҗалыгы эшкәртү кулланучылар кооперативы җитештерелә торган продукция күләмен кооперативның яңа әгъзалары тарафыннан чимал үстерү исәбенә 9 тапкыр арттыруны һәм 1,9 млрд.сумга җиткерүне планлаштыра.

“Җитештерүне киңәйтү һәм Россия базарында брендның позициясен ныгыту максатларында, проект кысаларында кече хуҗалыкларны, аларга сыналган технология, орлыклар һәм үсентеләр тәкъдим итеп, җитештерүгә һәм чимал әзерләүгә җәлеп итү планлаштырыла. Проектны тормышка ашыруга сату базарларын киңәйтү буенча финанс-гарантия ярдәме булышачак”, - ди Үсемлек чималын җитештерүчеләрнең һәм эшкәртүчеләрнең тармак берлеге президенты, “Заготовитель” кооперативы рәисе Рамил Яруллин.