25 мартта Татарстан фермерлары үзләренең 30 еллыгын билгеләп үтәчәкләр, ә яшь аграрчылар өчен балалар лагере базасында профильле сменаны башлап җибәрәчәкләр

2021 елның 2 марты, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгында Татарстанның Фермерлар, крестьян хуҗалыклары һәм авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперативлары ассоциациясе советының һәм президиумының киңәйтелгән утырышы узды. Чарада Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ришат Хәбипов, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы урынбасары Габделхак Мотыйгуллин, Татарстанның Фермерлар һәм крестьян хуҗалыклары ассоциациясе президенты Камияр Байтемиров, КФХ башлыклары, республиканың авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперативлары рәисләре катнашты.

Утырышны Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы урынбасары Габделхак Мотыйгуллин ачты, АЧС ситуациясенә бәйле мәгълүматны биреп, хайваннарда һәм кошларда аеруча еш очрый торган авырула турында сөйләде.

Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ришат Хәбипов 25 мартта республиканың фермер хәрәкәте үзенең 30 еллыгын билгеләп үтәчәген билгеләп үтте.

«Бүгенге көндә республикада 4000нән артык фермер дәүләт ярдәме ала. Сезнең фидакарь хезмәтегез, үҗәтлегегез, кыюлыгыгыз, каһарманлыгыгыз нәтиҗәсендә Татарстанда фермерларга карата уңай атмосфера барлыкка килде. Хакимиятне тулысынча аңлау бара, республика һәм федераль дәрәҗәләрдә дәүләт ярдәме күрсәтелә. Фермер хуҗалыклары ассоциациясенең роле, һичшиксез, үсә. Безнең республика - Россия Федерациясенең фермер үсеше векторы», - дип билгеләп үтте Ришат Хәбипов.

Съезд кысаларында Арча районының Фермерлар, крестьян хуҗалыклары һәм авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперативлары ассоциациясе рәисе Наил Гатауллин АККОР утырышы кысаларында күтәрелгән мәсьәләләр турында мәгълүмат бирде.

Татарстанның Фермерлар һәм крестьян хуҗалыклары ассоциациясе президенты Камияр Байтемиров үз нотыгында билгеләп үткәнчә, фермер хәрәкәтенең 30 еллыгы - безнең гаиләләрнең һәм балаларның тулы бер тормышы. Барлык узган елларда фермер хәрәкәте хөкүмәт, дәүләт һәм Президент ярдәмендә үсте, киңәйде.

Катнашучыларга шулай ук Тукай районының «Круговорот» лагере базасында яшь аграрчылар өчен профильле смена булдыру турында да сөйләделәр. Укулар интерактив рәвештә узачак. Сменада катнашу турында тулырак мәгълүматны Татарстанның Фермерлар һәм крестьян хуҗалыклары ассоциациясендә 8(843)292-20-71 телефоны буенча алырга  мөмкин.

Чара «Алтын көз-2020» 22 нче Россия агросәнәгать күргәзмәсе йомгаклары буенча кооперативларны һәм крестьян-фермер хуҗалыкларын бүләкләү белән тәмамланды.