«1 нче Бөгелмә икмәк продуктлары комбинаты» ЯАҖендә 112 млн. сумнан артыкка яңа техника сатып алдылар

2017 елның 26 июле, чәршәмбе

«1 нче Бөгелмә икмәк продуктлары комбинаты» ЯАҖендә сайлау кампаниясе алдыннан 112 млн. сумнан артыкка яңа техника сатып алдылар. Заманча тракторлар, ургычлар, сиптергечләр һәм башка агрегатлар кайтартылды. Агымдагы елда монда 2 мең гектардан артык мәйданда беренче мәртәбә карабодай чәчкәннәр. Чәчү өчен «Яшьлек» һәм «Никольский» сортлары сайлап алынган. Алар салкынга, корыга чыдам сортлар, продуктивлылыгы һәм мул уңыш бирүе белән аерылып торалар – уңыш гектардан 35 центнерга кадәр чыга. 2,6 мең тонна карабодай җыеп алыныр дип көтелә, гомуми эшкәртү күләменнән 7% чамасы. Тагын 33,5 мең тонна Татарстан, Башкортостан республикалары, Оренбург, Самара өлкәләре һәм Алтай крае фермерларыннан сатып алу планлаштырыла.

«Карабодай ярмасы Россия халкының иң яртып кулланыла торган ярмалардан санала. Карабодайның бәясе елдан-ел артканны истә тотып, без чималны читтән алудан әкренләп үзебездә җитештерүгә күчүне планлаштырабыз. Быел без мул уңыш алырга өметләнәбез һәм алдагы сезонда чәчүлек мәйданын 10 мең гектарга җиткерергә уйлыйбыз», – дип сөйләде «1 нче Бөгелмә икмәк продуктлары комбинаты» ЯАҖгенераль директоры Ирина Матвеева.

«1 нче Бөгелмә икмәк продуктлары комбинаты» ЯАҖ – Идел буе төбәкләрендә карабодай ярмасы җитештерүчеләрнең иң эресеннән санала. Предприятие ел саен 25 мең тоннадан артык карабодай ярмасы җитештерә һәм 36 мең тоннадан артык карабодай эшкәртә.