Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Берләшкән һөнәр берлеге оешмасының хисап-сайлау конференциясе узды

2024 елның 28 июне, җомга

Хезмәт сараенда Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының берләшкән һөнәр берлеге оешмасының чираттагы хисап-сайлау конференциясе узды.

Конференция Һөнәр берлегенең 105 еллыгы уңаеннан Россия Федерациясе агросәнәгать комплексы хезмәткәрләренең һөнәр берлеге рәисе Наталья Агапованың видео мөрәҗәгатеннән башланды. Рәис Фәридә Гарифуллина үзенең сәламләү чыгышында барысын да Россия Федерациясе агросәнәгать комплексы хезмәткәрләре һөнәр берлегенең 105 еллыгы белән котлады һәм конференциядә катнашучыларга хезмәткәрләрнең социаль-икътисадый хокукларын һәм мәнфәгатьләрен яклау буенча һөнәр берлеге оешмасы алдында торган бурычларны хәл итүгә битараф булмаулары һәм җаваплы караулары өчен рәхмәт белдерде.

Татарстан Республикасы Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Берләшкән һөнәр берлеге оешмасы эше турындагы хисап нотыгында Фәридә Гарифуллина 2019-2024 еллардагы эшләрнең төп юнәлешләренә тукталды һәм социаль партнерлыкны үстерү, күмәк шартнамәләр төзү һәм үтәү, хезмәт өчен түләү, хезмәтне саклау, хокукый яклау өлкәсендәге хезмәт законнарының үтәлешен һөнәр берлеге тарафыннан тикшереп тору мәсьәләләренә аерым игътибар бирде, делегатларның игътибарын оештыру ягын ныгытуга, яңа һөнәр берлеге оешмалары булдыруга юнәлтте. Ул Берләшкән һөнәр берлеге оешмасы составына керүче оешмаларда хисап чорында хезмәткәрләрнең хезмәт хакы дәрәҗәсе динамикасын җентекләп анализлады.

Аннары делегатлар оешманың финанс эшчәнлегенә җентекле анализ белән контроль-ревизия комиссиясенең нотыгын тыңладылар һәм фикер алыштылар.

Хисапларны тыңлаганнан соң, делегатларга фикер алышуларда чыгыш ясау мөмкинлеге бирелде. Чыгышлар барышында Берләшкән һөнәр берлеге оешмасының эшен канәгатьләнерлек дип санарга, дигән карар кабул ителде.

Конференция эше йомгаклары буенча Берләшкән һөнәр берлеге оешмасы рәисе итеп кабат Фәридә Гарифуллина бертавыштан яңа срокка сайланды. Шулай ук һөнәр берлеге комитетының һәм контроль-ревизия комиссиясенең яңа составы расланды.

Конференция ахырында рәис һөнәр берлеге активистларына лаеклы бүләкләр тапшырды.

Чараның икенче өлеше Хезмәт сарае һәм Татарстан Республикасы һөнәр берлекләре тарихы музее буенча кызыклы һәм мавыктыргыч экскурсия белән дәвам итте.