февраль, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Татарстан Авыл хуҗалыгы фәнни-тикшеренү институты (ТатНИИСХ) галимнәре биология фәннәре кандидаты, әйдәүче фәнни хезмәткәр Александра Фадеева җитәкчелегендә борчакның генетик ресурсларын мобилизацияләү һәм югары уңдырышлылык һәм сыйфат потенциалын гамәлгә ашыруга юнәлтелгән эшкәртү технологиясе элементларын камилләштерү нигезендә үсемлек аксымын җитештерүне интенсификацияләү алымнарын эшләделәр. Тикшеренү Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының АПК өлкәсендә фәнни тикшеренүләр һәм эшләнмәләр конкурсында җиңүче булды.

февраль, 2021 ел
дүшәмбе

Татарстан Авыл хуҗалыгы фәнни-тикшеренү институты (ТатНИИСХ) – Россия фәннәр академиясе Казан фәнни үзәгенең аерымланган стуктур бүлекчәсе галимнәре авыл хуҗалыгы фәннәре кандидаты, әйдәүче фәнни хезмәткәр Василий Блохин җитәкчелегендә бөртекле ашлыкның уңдырышлылыгын һәм сыйфатын арттыру өчен язгы арпаның яңа сортларын минераль ашламалауны оптимальләштерделәр. Тикшеренү Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының АПК өлкәсендә фәнни тикшеренүләр һәм эшләнмәләр конкурсында җиңүче булды.