май, 2020 ел
чәршәмбе

19 майда Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров “РФА Казан фәнни үзәге” Федераль тикшеренү үзәгендә булды. Министр тикшеренү үзәгенең фәнни эшчәнлек юнәлешләре белән танышты, биология, авыл хуҗалыгы һәм химия өлкәсендә махсуслашкан лабораторияләрне карады, галимнәр һәм белгечләр белән очрашты, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы һәм Россия Фәннәр академиясенең Казан фәнни үзәге арасында алга таба хезмәттәшлек перспективалары турында фикер алышты.

апрель, 2020 ел
җомга

Соңгы елларда республикада ел саен дымга кытлылык күзәтелә, ул озакка сузылган корылык, көндезге температураның югары торуы, һава дымлылыгының кимүе аркасында барлыкка килә, нәтиҗәдә туфракта бер метр тирәнлеккә кадәр үсемлекләр үсү өчен продуктив дымлылык кими. Арпаа өчен бу май, июнь айлары, бу чорда үсемлекләрдә репродуктив органнар барлыкка килә һәм алар вегетатив массаны арттыралар. 1 ц арпа ашлыгы алу өчен 12 мм-га кадәр дым кирәк.