сишәмбе

Бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә “Россия Фәннәр академиясенең Казан фәнни үзәге” Федераль тикшеренү үзәгенең аерымланган структур бүлекчәсе - Татарстанның Авыл хуҗалыгы фәнни-тикшеренү институты  җитәкчесе    Марсель Таһиров сөйләде.

дүшәмбе

Татарстанның   Авыл  хуҗалыгы фәнни-тикшеренү институты тарафыннан    соңгы  5 елда       46 сорт  чыгарылган,  шулардан  24е   Дәүләт реестрына  кертелгән, 22се  - дәүләт сорт  сынаулары  уза.   «Безнең сортлар  соңгы  10  елда    республика чәчүлекләренең  яртысыннан  артыгын  тәшкил  итә,  Россиядә  -   1,7 млн. га. Россиядә  чәчүлек  мәйданнары  буенча  безнең  сортларның  лидерлар  унлыгына    “Казанский 560” көзге бодай,    “Радонь һәм Тантана” көзге  арыш,  арпаның  “Раушан” сортлары  керә», - диде  Татарстанның  Авыл  хуҗалыгы  фәнни-тикшеренү  институты  җитәкчесе.

Авыл хуҗалыгы җирләренең һәм көзге культураларның, шулай ук күпьеллык үләннәрнең кышкы торышына Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы тарафыннан зур игътибар бирелә.

шимбә

Авыл  хуҗалыгының  нәтиҗәлелеген  арттыру  өлкәсендәге  фәнни  эшләнмәләр  турында  шимбә көнне  республиканың  барлык  муниципалитетлары  белән   Татарстан  Республикасы  Президенты  Рөстәм  Миңнеханов  үткәргән  видеоконференциядә Татарстанның  Авыл  хуҗалыгы  фәнни-тикшеренү  институты  җитәкчесе    Марсель Таһиров сөйләде.