Марат Әхмәтов AB InBev Efes компаниясе белән Татарстан территориясендә агросәнәгать программасын эшләтә башлау турындагы килешүне имзалады

2019 елның 2 июле, сишәмбе

Бүген  Татарстан  Республикасы  Президенты  Рөстәм  Миңнеханов  катнашында Татарстан  Республикасы Хөкүмәте һәм   сыра  җитештерү буенча  AB InBev Efes   компаниясе  арасында  Татарстан   территориясендә агросәнәгать  программасын эшләтә  башлау  турында  килешү  имзаланды. Бу  инициатива  ярдәмендә  Татарстанда  сыра  җитештерү  өчен җитештерелә  һәм  сатып алына  торган  арпа   күләме   2023 елга      40 мәртәбә  артачак.

Имзалау  тантанасы  Лаеш  районында  “Татарстанда  кыр  көне” агротехник  күргәзмәсе  мәйданчыгында  узды.   Документка үз  имзаларын Татарстан  Республикасы  Премьер  министры  урынбасары – Татарстан Республикасы  авыл  хуҗалыгы  һәм азык-төлек  министры  Марат  Әхмәтов  һәм    AB InBev Efes компаниясе президенты  Дмитрий Шпаков  куйдылар.

Агропрограмма республикада  сыра  җитештерү өчен арпаның   сыйфатын  һәм  уңдырышлылыгын арттырырга,   селекцияне  үстерергә, яңа  технологияләрне  гамәлгә кертергә ярдәм  итәчәк.

Рөстәм Миңнеханов  Efes белән  озак  еллар  хезмәттәшлек  итү  белән  горурлануын  билгеләп  үтте.    «Алдагы  адым  сыра  арпасын  үстерү  өчен  җитештерү  базасын  булдыру  булачак.   Бу  яхшы  керемле  чыганак һәм  авыл  хуҗалыгын  үстерү  өчен  перспектива. Халыкара  компаниянең  бу  проектка  шундый  игътибар итүен  без  хуплыйбыз», - диде  Татарстан  Республикасы  Президенты.

AB InBev Efes президенты  Дмитрий Шпаков,  яңа   программа республика территориясендә  сыра  арпасын  үстерү,  аны  эшкәртү һәм  солод җитештерү  буенча  җитештерү  кластерын  булдырырга  ярдәм  итәчәк,  диде. «Без  үзебезнең  партнерлар  белән  нәтиҗәлерәк  хезмәттәшлек  итәчәкбез. Саннарга  килгәндә, якын  елларда  без җирле  аграрийлардан  сыра  арпасын сатып  алуны  40  мәртәбәгә  арттыруны  планлаштырабыз», - дип,  хәбәр  итте  ул.

«Безнең  төп  максат – авыл  хуҗалыгын  үстерүгә  ярдәм  итү. Уртак  тырышлык белән   бу  программаны  уңышлы  гамәлгә  ашыра  алуыбызга  ышанам  мин», -  дип  өстәде  үз  чиратында  Anadolu Efes   президент Джан Чакы.

Компаниянең глобаль агропрограммасы  бүген  дөньяның  13  илендә  30 меңнән  артык  авыл  хуҗалыгы җитештерүчеләрен берләштерә.      Россиядә  аңарда  10  төбәктән  140 хуҗалык катнаша.  Ел  саен   Россия  фермерларыннан   3 млрд. сумлык  сыра  арпасы  сатып алына.