Сарман районында шикәр чөгендерен җыюда эшләүче алдынгыларны бүләкләү дәвам итә

2018 елның 14 сентябре, җомга

Татарстан Республикасының  Сарман  муниципаль районында   шикәр  чөгендерен җыюда  катнашучы механизаторларны,   чөгендер төяүчеләрне,       агрономнарны   икенче җидекөнлек конкурс  йомгаклары буенча бүләкләделәр. Акчалата  премияләрне   район  башлыгы Фәрит Хөснуллин, район  Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе   башлыгы   Альберт Шәрипов,  шул  ук  идарәнең  җитештерү-маркетинг бүлеге башлыгы   Илнур Сәлихов тапшырды.

Шикәр чөгендерен җыюда  эшләүче механизаторлар  арасында бүләкләнүчеләр:  “Сарман” агрофирмасы” ҖЧҖеннән Әлмир Сәрвәров һәм   Рузил Сәетшин экипажлары  –   җиде көндә  105 гектар мәйданда  чөгендер җыйганнар, Иршат һәм   Рамил Галиевлар – 103  га, Заһир Шәйхеразиев һәм   Илдар Гыйләҗв –  92 гектар.  “Сарман” агрофирмасы” ҖЧҖеннән Ринат Илдарханов  «Ропа Маус» төягечендә  8407 тонна чөгендер төягән  һәм  беренче урынны алды.   Икенче урында   7986 тонна  күрсәткеч белән  Илфат Йосыпов (“Нөркәй”  агрофирмасы”  ҖЧҖеннән), өченче урында – 7479 тонна  күрсәтеч  белән  Дамир Моратов (“Җәлил”  агрофирмасы” ҖЧҖеннән). Агрономнар  арасында беренче  урында  –  “Нөркәй”  агрофирмасы”  ҖЧҖеннән  Рөстәм Исмәгыйлев, икенче урында   – “Җәлил” агрофирмасы” ҖЧҖеннән   Гөлнара Гарифуллина, өченче урында  – “Сарман” агрофирмасы” ҖЧҖеннән Рамил Шакирҗанов.

Районда  шикәр чөгендере 1930 гектар мәйданда  җыелган. Бер гектардан уртача  уңыш  - 410 центнер,   79130 тонна татлы тамыр чыгарылган.