Авыл хуҗалыгы җитештерүчесенә ярдәмгә:Татарстанда перспективалы авыл хуҗалыгы культуралары исемлеген билгеләделәр

2021 елның 4 феврале, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы төрле бөртекле культуралар үстерү һәм икмәк продуктларын җитештерүне арттыру агросәнәгать комплексының мөһим стратегик бурычларының берсе булуына һәм алга таба да шулай булып калуына зур игътибар бирә.

«Россия авыл хуҗалыгы үзәге» ФДБУнең Татарстан Республикасы филиалы белгечләре авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре өчен бәрәңгедән алып көзге арыш һәм кукуруз гибридларына кадәр перспективалы культуралар исемлеген әзерләделәр. Районнар буенча түбәндәге лидер сортларны күрсәтергә мөмкин:

Көзге арыш буенча Татарстан Авыл хуҗалыгы фәнни-тикшеренү институты (ТатНИИСХ) селекциясе сортлары иң югары уңыш күрсәтте, болар:Зилант - 41,7 ц/га, Подарок - 35,2 ц/га.

Уртача уңыш бирә торган иң яхшы көзге бодай сортларыннан түбәндәгеләрне алырга мөмкин:Скипетр - 50,2 ц/га;ТатНИИСХның Универсиада селекциясе - 48,5 ц/га һәм Льговская 4 - 45,9 ц/га.

Сабан бодаеның түбәндәге сортлары аеруча зур уңыш бирде:Бурлак – 41 ц/га;Маргарита - 38,3 ц/га һәм Агата - 36,9 ц/га.

Язгы арпаның түбәндәге сортлары яхшы уңыш бирде:Яромир - 45,8 ц/га;Прерия - 38,5 ц/га;Нур һәм Деспина - һәркайсы 37,7 ц/га.

Чәчелгән солы сортлары арасында лидер сорттан Всадник сортын алырга мөмкин, гектардан 39,3 центнер уңыш алынды.

Ә борчак сортлары арасында иң югары уңыш биргән сортлар түбәндәгеләр: Мадонна - 31,5 ц/га һәм ТатНИИСХның Кабан селекциясе - 27,7 ц/га, Татарстан Республикасы буенча уртача уңыш - 25,2 ц/га.

Карабодай сортлары буенча югары уңыш биргән сорттан Диалог сортын алырга мөмкин - 13 ц/га.

Сабан рапсы гибридлары арасында лидерлар буларак түбәндәгеләрне алырга мөмкин Культус КЛ - 19,6 ц/га;Калибр - 18,1 ц/га; Сальса КЛ - 16,9ц/га.

Кукуруз гибридлары буенча лидерлар буларак түбәндәге гибридларны алырга мөмкин:Маркамо - 78,8 ц/га;ЛГ 30179 - 76,3 ц/га;СВ - 64,1 ц/га, республика буенча 1 гектардан уртача уңдырышлылык - 53,4 ц / га.

Көнбагыш гибридлары арасында иң югары уңыш биргән сортлар түбәндәгеләр:Санфлора СЛ - 22,8 ц/га;Суматра - 22,3 ц/га ;Фаусто ШТ - 20,6 ц/га, Татарстан Республикасы буенча уртача уңдырышлылык - 15,6 ц/га.

Шикәр чөгендеренең лидер чит ил гибридлары, Татарстан Республикасы буенча уртача уңдырышлылык белән - 408,6 ц/га, түбәндәгеләр:Рекордина КВС - 435,7 ц/га; Крокодил - 428,9 ц/га;Эйфория КВС - 420,5 ц/га.

Бәрәңгенең чәчелгән сортлары арасында җитештерүдәге лидер сортлары арасында Импала сортын  алырга мөмкин, аның уңдырышлылыгы 329,8 ц/га тәшкил итте.