Татарстанда агросәнәгать комплексын ташламалы кредитлау күләме артты

2019 елның 25 гыйнвары, җомга

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы илебезнең агросәнәгать комплексын кредитлау өокәсендә оператив мониторинг алып бара.

Мәсәлән, 2018 елда АПК предприятиеләренә һәм оешмаларына году 26 млрд. сумнан артык ташламал кредит ресурслары бүленгән, бу 2017 елга караганда ике мәртәбә диярлек артык (13,5 млрд. сум булгане, шул исәптән Россельхозбанк тарафыннан – 8,3 млрд. сум, Сбербанк тарафыннан – 7,3 млрд. сум, Ак Барс банкы, ВТБ, Связь-Банк һәм Газпромбанк тарафыннан җәмгысе 10,8 млрд. сум.

2018 ел йомгаклары буенча Россельхозбанк Татарстан аграрийларына – 11,9 млрд. сум, Сбербанк 11,2 млрд. сум акча биргән. Акчаларның күп өлеше ташламалы кредитлау кысаларында бирелгән: Россельхозбанк – 8,3 млрд. сум һәм Сбербанк – 7,3 млрд. сум. Банклар филиаллары тарафыннан бирелгән кредитлар төбәктә сезонлы эшләр башкаруга җибәрелде, 2018 ел йомгаклары буенча ул Россельхозбанктан 11,3 млрд. сум тәшкил итте, Сбербанктан - 1,9 млрд. сум.