Теләче районының терлекчелек тармагына йомгаклар ясалды

2019 елның 15 гыйнвары, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Теләче муниципаль районы Башкарма комитетының утырышлар залында район авыл хуҗалыгы оешмаларында терлекчелек тармагының 2018 елгы эшенә йомгаклар ясау буенча семинар-киңәшмә узды. Киңәшмәне Теләче муниципаль районы башлыгы Илдус Зарипов алып барды. Чарада Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Терлекчелектә нәсел эшенә баш дәүләт авыл хуҗалыгы идарәсе башлыгы Ришат Зарипов, районның Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Рәлиф Низаметдинов, шулай ук район авыл хуҗалыгы оешмалары җитәкчеләре, зооветеринария белгечләре, крестьян - фермер хуҗалыклары җитәкчеләре һәм авыл җирлекләре башлыклары катнашты.

Терлекчелек тармагының 2018 елдагы эшенә йомгаклар һәм авыл хуҗалыгы оешмалары алган дәүләт ярдәме турындагы нотык белән районның Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Рәлиф Низаметдинов чыгыш ясады.

«Терлекчелек елы канәгатьләнерлек узды. Эре мөгезле терлекләр санын узган елгы дәрәҗәдә саклап кала алдык - 14434 баш, сөт җитештерү 105% тәшкил итә, 22788 тонна сөт савылды, 2882 тонна ит җитештерелде(үсеш - 113%). 1 сыердан савым 5428 кг тәшкил итә, бу узган елга караганда 256 кг-га күбрәк. Ел йомгаклары буенча терлекчелек тармагында уңай динамика «АгроЛак» ҖЧҖендә, «Алан» ҖЧҖендә, «Гыйниятуллина А.С.» КФХсында, Шәрипов Р.Г.» КФХсында, «Сәлахиев Р.М.», КФХсында күзәтелә.